Markery nowotworowe, które nazywa się także wskaźnikami nowotworowymi, są bardzo cennym narzędziem diagnostycznym, ponieważ pomagają wykryć chorobę już na wczesnym etapie jej rozwoju. Kiedy powinno się takie badania robić i z kim konsultować otrzymane wyniki?

Czym są markery nowotworowe?

Kiedy w organizmie człowieka rozwija się choroba nowotworowa, zwiększa się produkcja określonych substancji – w medycynie nazywa się je markerami nowotworowymi. Nieprawidłowe stężenie tych markerów można wykryć poprzez badanie krwi, a czasami wskaźniki nowotworowe pojawiają się w moczu lub w tkance. Na podstawie badań markerów można ocenić stopień zaawansowania choroby nowotworowej, a dużą zaletą tego typu testów jest to, że pozwalają one wykryć raka już na bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze chory nie zauważa u siebie żadnych niepokojących objawów.

Markery nowotworowe sprawdza się w ramach badań diagnostycznych zlecanych przez onkologa. Jest to także badanie pozwalające dobrać właściwą terapię przeciwnowotworową oraz ocenić, czy leczenie przynosi oczekiwane skutki oraz czy nie doszło do nawrotu raka. Ponadto markery wykonuje się w ramach badań przesiewowych, zwłaszcza u osób, które są genetycznie obciążone ryzykiem zachowania na nowotwór.

 

Markery nowotworowe – jak interpretować wyniki?

Markery nowotworowe można zrobić w wielu przychodniach, a umawiając się na badanie prywatnie nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Wyniki pomiaru stężenia markerów są często gotowe następnego dnia, choć w niektórych przypadkach czas oczekiwania będzie dłuższy. Otrzymanych wyników pacjent nie powinien oczywiście interpretować sam, tylko wskazana jest wizyta u specjalisty onkologa. Na konsultację można się umówić w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.

W przypadku markerów ich podwyższony poziom nie musi od razu oznaczać choroby nowotworowej, może też być tak, że mimo rozwoju raka stężenie markerów pozostaje w normie. Nie jest to po prostu jedyne badanie, na podstawie którego lekarz stawia diagnozę – w praktyce markery pełnią obecnie głównie rolę pomocniczą, a decydujące dla diagnozy są inne badania. Aktualny wynik stężenia markerów zawsze porównuje się do poprzednich badań, ponadto lekarz musi w swojej ocenie uwzględniać jeszcze inne czynniki.

 

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/co-to-sa-markery-nowotworowe/

https://www.onkonet.pl/dp_prof_markery.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + osiemnaście =