Cięcie laserem to często wykorzystywany proces, który pozwala na cięcie różnych materiałów. Proces cięcia wymaga precyzji, prędkości oraz wszechstronności lasera. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jeszcze więcej na ten temat.
Procedura cięcie laserowe – na czym polega?
Procedura cięcia laserowego jest jednym z etapów rozdzielania termicznego. Wiązka laserowa uderza w powierzchnie materiału, a następnie nagrzewa ją, aż stopnieje, a następnie odparuje. Odpowiedni etap rozpoczyna się w momencie, gdy wiązka wniknie całkowicie w materiał we wskazanym punkcie. Cięcie plazmowe przebiegnie z planem, kiedy uda się rozerwać materiał na dwie części. W pewnych zastosowaniach wykorzystywane są gazy procesowe, które mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki tych czynności.
Cięcie laserem – co warto wiedzieć na ten temat?
Cięcie laserem Bielsko to coraz częściej spotykana forma obróbki metalu. Świetnie sprawdza się w wielu branżach, gdzie potrzebna jest dokładność, zwłaszcza przy wykonywaniu skomplikowanych wzorów. Takie cięcie umożliwia uzyskanie skomplikowanych kształtów. Umożliwia cięcie rur czy profili.
Porównanie procedur cięcia
Cięcie plazmowe jest to proces, który skupia się na rozdzielaniu termicznym wykorzystywanym do cięcia stali zwykłej czy nierdzewnej. Jednak posiada także wady, do których zalicza się niższą jakość cięcia, spore zużycie energii, zwiększenie pylenia oraz hałas. W przypadku cięcia jakiegokolwiek materiału, który przewodzi elektryczność częściej wybiera się cięcie plazmowe. Jest to związane ze zwiększoną elastycznością.
Natomiast częste jest porównanie procesów cięcia, jakie wiążą się ze związkami mechanicznymi usuwania wiór. Do zalet zalicza się z pewnością obróbka bezkontaktowa, ograniczone koszty konfigurowania czy mniejsze zanieczyszczenia. Oczywiście każda metoda cięcia laserowego będzie miała zalety, zależnie od materiału czy zastosowania.
Doskonały sposób cięcia – zalety
Cięcie materiałów ma wiele zalet, do jakich zalicza się z pewnością to, że cięcie nadaje się do wielu rodzajów materiałów. Żadna inna technologia nie sprawdzi się w tak wielu branżach. Nie jest potrzebna obróbka końcowa, uszczelniane są również nawet końcówki tkanin, a wszystko wykonywane jest w dużej czystości.
Wysoka precyzja to coś, co jest sporą zaletą, powstała szczelina jest niewiele większa niż sama wiązka laserowa. Pozwala to na wycinanie misternych geometrii w dowolnych kształtach. Możliwe jest wykonanie nawet oryginalnych i kreatywnych zniekształceń. Kolejną zaletą jest to, że maszyny do cięcia nie zużywają się, umożliwia to oszczędność.