Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Na przygotowanie się do emerytury nigdy nie jest za późno, ale im wcześniej zaczniemy o niej myśleć, tym lepiej i tym bardziej komfortowe będzie nasze życie po zakończeniu aktywności zawodowej.
Polacy – i to jest bardzo dobra informacja – coraz bardziej zdają sobie sprawę, że sami muszą się zatroszczyć o swoją przyszłość, bo emerytura, którą będziemy dostawali z ZUS będzie niezadowalająca. To delikatne określenie, bo wieści nadchodzące z tej instytucji są coraz bardziej zatrważające. Ostatnia publikacja ZUS mówi, że osoby przechodzące na emeryturę po 2060 roku mogą mieć stopę zastąpienia w wysokości niespełna 19%. To oznacza po prostu, że ich emerytura wyniesie zaledwie jedną piątą ostatniego wynagrodzenia.
To głodowa wysokość. Winna jest tu przede wszystkim demografia – w Polsce rodzi się zbyt mało dzieci i w efekcie liczba osób pracujących i utrzymujących emerytów jest coraz mniejsza. Stan ten nie wydaje się ulec zmianie, nawet po wprowadzeniu 800+ i „babciowego”.
IKE i IKZE to prywatne pieniądze!
Już choćby tylko z tego powodu każdy z nas pilnie powinien się zainteresować sposobami oszczędzania na emerytury. Tych sposobów jest oczywiście bardzo wiele, ale chodzi o to, aby wybrać najbardziej efektywny.
W raczej zgodnej opinii fachowców, czyli ludzi profesjonalnie zajmujących się ekonomią, a już zwłaszcza zarządzaniem inwestycjami jednym z najlepszych sposobów jest oszczędzanie z wykorzystaniem IKE i IKZE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.
Tu istotne zastrzeżenie, bo ma ono wpływ na postrzeganie obu tych instrumentów. IKE i IKZE są często mylone z OFE, czyli Otwartymi Funduszami Emerytalnymi i demontażem tego systemu w 2014 roku. Nie jest to miejsce, aby zastanawiać się nad sensownością tego kroku, ale w kontekście IKE i IKZE warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do OFE pieniądze gromadzone na obu tych kontach są prywatne, należą do nas i nikt zgodnie z prawem nie może nam ich zabrać, czyli „upaństwowić”. Na dodatek środki zgromadzone na tych kontach są dziedziczne, więc jeśli my ich nie wykorzystamy, to możemy je przekazać naszym spadkobiercom.
Dodatkowy bonus – przywileje podatkowe
Oszczędzając pieniądze na Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego możemy odkładać je w banku, ale możemy też wprząc do pomnażania naszych oszczędności rynek kapitałowy dokładnie określając naszą strategię. Wystarczy tylko tak zbudować nasz portfel inwestycyjny, aby odpowiadał on naszym preferencjom i akceptacji ryzyka, które jest nieodłączną częścią każdej inwestycji.
Nasz portfel emerytalny powinien być zrównoważony i oparty na różnych typach funduszy inwestycyjnych. Solidną podstawę mogą stanowić te fundusze, które uważane są za jedne z bezpieczniejszych instrumentów rynku kapitałowego czyli np. fundusze obligacji. Bardziej ryzykowne fundusze, takie jak akcyjne, dodane do portfela stwarzają szansę na wypracowanie wyższej stopy zwrotu, a więc wyższego zysku.
Oszczędzanie w IKE oraz IKZE to nie tylko efektywność – możliwość powiększenia naszych oszczędności – ale także korzyści podatkowe. Oznacza to, że inwestycja w IKE i IKZE „pracuje” nie tylko na naszą przyszłość, ale – dzięki możliwości odliczania składki od podstawy opodatkowania – już teraz pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.