Czy da się naprawić uszkodzoną skrzynię biegów?
Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych elementów układu napędowego samochodu. Odgrywa ważną rolę, ponieważ odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na koła. Prawidłowe działanie skrzyni biegów zapewnia płynną zmianę biegów i bezpieczną jazdę. Jest to komponent, o którym kierowcy właściwie nie pamiętają, gdyż nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Schowana we wnętrzu pojazdu skrzynia biegów może jednak ulec awarii, a wtedy trzeba niezwłocznie działać. Niezbędna jest regeneracja skrzyni biegów, o której opowiemy w naszym artykule.
Skrzynia biegów – jak rozpoznać awarię?
Kiedy potrzebna jest naprawa skrzyni biegów? Awarię można łatwo rozpoznać. Objawami uszkodzenia skrzyni biegów mogą być:
- Nietypowe odgłosy – są to odgłosy (zgrzyty, buczenie itp.), których nie jesteś w stanie zidentyfikować, wydobywające się z wnętrza pojazdu. Jeśli twój samochód wydaje takie dziwne dźwięki, to koniecznie sprawdź tę kwestię w dobrym warsztacie. Zignorowanie takich objawów może nasilić problem, a w efekcie naprawa będzie jeszcze droższa. Lepiej działać od razu.
- Wyciek oleju – wycieki oleju przekładniowego to sygnał alarmowy, że ze skrzynią biegów dzieje się coś niedobrego. Plamy na pojeździe lub pod nim powinny cię skłonić do wizyty w warsztacie samochodowym.
- Nietypowe wibracje – mogą oznaczać kłopoty ze skrzynią biegów. Szczególnie jeżeli nigdy wcześniej takie wibracje nie występowały w twoim samochodzie.
- Kłopoty ze zmianą biegów – to ewidentny znak, że trzeba sprawdzić stan skrzyni biegów. Uszkodzony drążek, problemy ze zmianą biegów lub ich samoistne przełączanie, to symptomy awarii skrzyni biegów.
- Nietypowy zapach – kolejny objaw uszkodzenia skrzyni biegów to nietypowy zapach (przypominający spaleniznę lub charakterystyczny, silny zapach oleju przekładniowego).
Wymiana czy regeneracja skrzyni biegów – na co się zdecydować?
Awarii ulegają zarówno manualne, jak i automatyczne skrzynie biegów. Uszkodzenie tego komponentu to poważna usterka, która może unieruchomić samochód. W obliczu awarii wielu kierowców zastanawia się, czy warto naprawiać skrzynię biegów, czy może lepiej od razu wymienić na nową?
Profesjonalny serwis skrzyni biegów przeprowadzi diagnozę, by zidentyfikować problemy. Fachowiec z pewnością doradzi, która opcja jest bardziej opłacalna. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków regeneracja skrzyni biegów jest możliwa.
Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie wymiana uszkodzonej skrzyni na skrzynię regenerowaną. Jest to tańsze niż zakup całkowicie nowej skrzyni z autoryzowanego serwisu. Trudno jednak podjąć decyzję bez konsultacji ze specjalistą, który fachowo oceni uszkodzenia i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
Na czym polega regeneracja skrzyń biegów?
Każda naprawa skrzyni biegów poprzedzona jest dokładnym przeglądem jej części składowych. Można wówczas zidentyfikować źródło problemów, a zużyte lub zniszczone elementy po prostu wymienia się na nowe.
Dodatkowo wykonuje się czyszczenie oraz regulację podzespołów. Niezbędne mogą się okazać również takie czynności jak: wymiana oleju, uszczelniaczy, łożysk, sprzęgła, synchronizatorów, drążków i zaworów.
Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Nie ma tutaj ujednoliconej ceny. Duże znaczenie ma typ awarii, liczba uszkodzonych komponentów, ale też rodzaj skrzyni:
- Skrzynia manualna – ma prostą konstrukcję, a jej działanie opiera się na mechanicznych elementach (koła zębate, synchronizatory i łożyska).
- Skrzynia automatyczna – jest bardziej skomplikowana i wyposażona w układy hydrauliczne, elektrozawory, konwerter hydrokinetyczny i sterownik elektroniczny. Regeneracja takiej skrzyni biegów to proces nieco dłuższy i droższy, ale wciąż opłacalny.
Podsumowując; regeneracja skrzyni biegów to opłacalna alternatywa dla wymiany. W większości przypadków da się z powodzeniem naprawić uszkodzoną skrzynię biegów. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić się do doświadczonego mechanika.